Pszichózist okozhat, ha gyógyszerrel kezelik a hiperaktív gyerekeket

Egy új pszichiátriai tanulmány arra figyelmeztet, hogy a hiperaktivitásra (ADHD) felírt nagy dózisú gyógyszerek szedése a pszichózis vagy mánia több mint ötször nagyobb kockázatával jár. Bár a tanulmány emelt dózisokról ír, számos adat utal arra, hogy ez normál dózisok esetén is megtörténhet. Jogvédők szerint ez elég ok lenne arra, hogy ezeket a szereket teljesen kivonják a piacról és az egészségügyből.

 Az American Journal of Psychiatry című folyóiratban szeptemberben megjelent tanulmány az elsők között van, amely összefüggést talált az ilyen típusú szerek – pontosabban az amfetaminok – növekvő dózisa és a pszichotikus tünetek nagyobb valószínűsége között. A kutatást vezető pszichiáter, Dr. Lauren Moran hangsúlyozza, hogy figyelmeztető felirattal kellene ellátni ezeket a szereket, hogy felhívják a figyelmet erre a súlyos kockázatra.

 Bár úgy tűnik, ez a kutatás nem talált összefüggést a Magyarországon leggyakrabban felírt ADHD-szer, a Ritalin szedése, illetve a pszichózis vagy a mánia megnövekedett kockázata között, ugyanakkor már jelentek meg nemzetközi gyógyszerhatósági figyelmeztetések arról, hogy a Ritalin okozhat mániát vagy pszichózist. Egy 2023-as tanulmány szerzői azt tanácsolták minden pszichostimulánsokat (pl. Ritalint) felíró orvosnak, hogy tájékoztassa a pácienst és a gondviselőt a pszichózisról, mint potenciálisan fenyegető mellékhatásról.

 Az amfetaminok és a pszichózis közötti kapcsolat nem újdonság, és ez megmagyarázhat jó néhány tömeges lövöldözést és erőszakos cselekményt, amelyek oly gyakran kerülnek a híradások középpontjába. Egy korábbi tanulmány 31 olyan vényköteles gyógyszert azonosított, amelyek aránytalanul nagy mértékben kapcsolódtak erőszakhoz, és amelyek közül 25 pszichotróp (tudatmódosító) gyógyszer volt. A szerek között 11 antidepresszáns, hat nyugtató és három ADHD-ra felírt szer volt, köztük amfetaminok, amelyek 9,6-szor nagyobb valószínűséggel hozhatók kapcsolatba erőszakos mellékhatásokkal.

 2018. február 14-én a 19 éves Nikolas Cruz lövöldözni kezdett a floridai Parklandben lévő Marjory Stoneman Douglas középiskolában, melynek során 17 embert megölt, és 17 másikat megsebesített. Hatéves kora óta ADHD-snak nyilvánították, és gyógyszereket írtak fel neki ennek kezelésére. 2008-2017 között különböző időpontokban Focalint és Stratterát, valamint a Risperdal és a Clonidin nevű antipszichotikumokat írták fel neki az ADHD kezelésére. Tíz nappal a pszichiáterénél tett látogatása után Cruz egy üzenetet hagyott a YouTube-csatornáján, amelyben ez állt: „Profi iskolai lövöldöző leszek”. Aztán három nappal a lövöldözés előtt Cruz belenézett a mobiltelefonja kamerájába, és kijelentette: „Helló, a nevem Nik. Én leszek 2018 következő iskolai lövöldözője.” A média arról számolt be, hogy „bár nem világos, hogy Cruz hány gyógyszert szedett, a depresszióra és érzelmi problémákra felírt szereknek számos olyan mellékhatása van, amelyek erőszakos viselkedéshez vezethetnek”.

 A CCHR nevű nemzetközi emberjogi szervezet – mely a pszichiátria területén történő jogsértések feltárásával foglalkozik – közleménye szerint támogatja a pszichózist okozó stimulánsokra vonatkozó szigorúbb figyelmeztető feliratot sürgető felhívást, de tekintettel saját dokumentált megállapításaira, amelyek szerint a szerek értelmetlen erőszakos cselekményekhez, köztük iskolai lövöldözésekhez is kapcsolódnak, azt javasolja, hogy ezeket a szereket vonják ki a forgalomból. A CCHR régóta hívja fel a figyelmet arra, hogy a gyermekek tanulási vagy érzelmi problémáinak kezelésére felírt tudatmódosító szerek helyett rendelkezésre állnak olyan észszerű módszerek, amelyekkel az ilyen gyerekeknek valóban segíteni lehet.

Kép: Designed by Freepik