A lelki egészség világnapján – Kerüljük a zsákutcákat!

A lelki egészség világnapján, október 10-én kiemelt figyelem került a mentális egészségre. Ennek fontosságát nehéz vitatni, hiszen az egyén, a társadalom mentális épsége alapvető szereppel bír a társadalom kiegyensúlyozott működésében. Az azonban nem mindegy, merre keressük a lelki egészséget. A szó kapcsán legtöbben pszichológiára, pszichiátriára gondolnak, ám ez utóbbi módszereit, gyakorlatait mostanában egyre több súlyos kritika éri világszerte. Ma már az ENSZ, a WHO is olyan változásokat sürgetnek a jelenlegi pszichiátriai rendszerben, melyek alapjaiban változtatják meg az elképzelést arról, hogyan – és hogyan nem – lehet helyreállítani a mentális egészséget.

 A nemzetközi kritika napjaink pszichiátria rendszerével kapcsolatban nem meglepő, hiszen a manapság alkalmazott kezelések számos szakember szerint nem állnak másból, mint olyan tudattompító szerek használatából, melyek csak kémiailag fedik el a kellemetlen mentális tüneteket, de a valós okokat nem kezelik, így valódi lelki egészség sem remélhető ezektől.

 Egy idén Magyarországon készült rövid felmérés érdekes képet festett arról, milyen aggodalmak gyötrik az embereket a pszichiátriai kezelések kapcsán. A megkérdezettek 26%-a jelezte azzal kapcsolatos félelmét, hogy a pszichiátriai szerek tompultságot, függőséget okoznak, vagy felesleges mellékhatásokkal járnak; ők inkább terápiás, személyre szabott megoldásokat szeretnének olyan gyógyszerek helyett, amik csak a tüneteket nyomják el, de nem segítenek a probléma gyökerének kezelésében. 37%-uk azt várja el, hogy az egészségügyi dolgozók empatikusan és tisztelettel bánjanak velük, ugyanakkor attól félnek, hogy a rendszer tárgyként kezeli őket, és nem figyelnek oda valódi szükségleteikre, illetve hogy a pszichiátriai osztályokon történő kezelések során megsértik alapvető emberi jogaikat, és embertelen, megalázó módon bánnak velük és a családtagjaikkal.

 Ez utóbbi olyannyira valós probléma, hogy mára számos nemzetközi szerv sürgeti a kényszerítő pszichiátriai kezelések beszüntetését. 2023 októberében az ENSZ Emberi jogi főbiztosa és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közösen adott ki mérföldkő jelentőségű útmutatót, mely így írt:

 „A kényszerítés mind a testi, mind a lelki egészség szempontjából káros…. Amikor a mentális egészségügyi szolgáltatásokban erőszak, kényszerítés és visszaélések történnek, a szolgáltatás nemcsak hogy nem segít az embereken, hanem az eredeti nehézségeket súlyosbítja azzal, hogy a szolgáltatást igénybe vevő embereket újratraumatizálja.” De a dokumentum megoldási javaslatot is megfogalmaz: „A kényszerítő gyakorlatoknak és az intézményi elhelyezésnek véget kell vetni, és azokat olyan közösségi alapú szolgáltatásokkal és támogatásokkal kell felváltani, amelyek lehetővé teszik az emberi jogok teljes körű gyakorlását.”

A világnap kapcsán fontos felhívni a figyelmet: ha szükségessé válik a mentális segítségnyújtás, olyan módszereket keressünk, melyek nem csupán kémiai anyagokkal kendőzik el a kellemetlen mentális állapotot, hanem valódi megoldást jelentenek a lelki egészség felé.